Bierzmowanie

Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania w naszej Archikatedrze dla dorosłych.

 

Bierzmowanie młodzieży

Wraz z początkiem roku szkolnego, przyjmujemy kandydatów chcących przygotować się do sakramentu bierzmowania. Zwykle są to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej ponadpodstawowej. Spotkania w małej grupie odbywają się raz na dwa tygodnie w sali parafialnej. Kandydat powinien mieć ukończone 16 lat, być ochrzczony, uczestniczyć we mszy świętej niedzielnej, w katechizacji szkolnej, odznaczać się nienaganną postawą. Uczniowie szkół znajdujących się na terenie parafii, zwłaszcza mieszkający w bursach mogą uczestniczyć w przygotowaniach do bierzmowania po okazaniu zgody księdza proboszcza swojej parafii zamieszkania.

Pierwsze spotkanie, organizacyjne odbędzie się 24 września 2018 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w sali nad zakrystią. Kandydatów spośród młodzieży, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli przyjść 18. września proszę o email na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Na pierwszym spotkaniu ustalimy harmonogram spotkań. Pozdrawiam i do zobaczenia, ks. Michał

Bierzmowanie dorosłych

Parafia Archikatedralna prowadzi cykl spotkań przygotowujących osoby dorosłe do sakramentu bierzmowania. Przygotowania odbywają się raz w tygodniu przez okres 8 tygodni, w poniedziałki o godz. 19.30. Spotkania odbywają się w sali nad zakrystią (wejście od ul. Jezuickiej zobacz), czas trwania jednego spotkania to ok. 1,5 godziny.

Wymagania

Przygotowanie jest przeznaczone dla osób mających min. 20 lat, które mają zgodę proboszcza na przygotowanie i przyjęcie sakramentu bierzmowania poza parafią zamieszkania. Potrzebne dokumenty, a więc wypis aktu chrztu oraz zgoda na przygotowanie i przyjęcie bierzmowania poza parafią zamieszkania należy dostarczyć na spotkanie. Wypis aktu chrztu można uzyskać w parafii chrztu, zgodę na bierzmowanie poza parafią zamieszkania u proboszcza parafii zamieszkania. Uczestnicy w trakcie kursu dostają lekturę obowiązkową oraz zadania do pracy własnej. Na spotkania przynoszą Pismo Święte i notatnik. Kurs kończy się próbą liturgiczną, na którą zaprasza się świadka bierzmowania. Świadek powinien przynieść zaświadczenie ze swojej parafii zamieszkania, że może być świadkiem bierzmowania.

Terminy

Zapraszamy na pierwsze spotkanie 25 lutego 2019r. na godz. 19.30 (zob. informacje poniżej).

Informujemy, że pełną mapę kursów można znaleźć na stronie http://archidiecezja.warszawa.pl/sakramenty/bierzmowanie/

Zapisy

Zapisy przyjmujemy wyłącznie drogą elektroniczną przez wypełnienie ankiety. O zapisie decyduje kolejność zgłoszenia. Prosimy nie dzwonić ani składać dokumentów do kancelarii. Do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej potrzebne będą dane z aktu chrztu.

UWAGA! Zapisy na kolejny kurs nauk zaczniemy w lutym, proszę nie wypełniać ankiety przed podaniem terminu następnego kursu.


OSOBY DO BIERZMOWANIA W ARCHIKATEDRZE Z SAMYM SKIEROWANIEM

(PO PRZYGOTOWANIU W INNYM MIEJSCU)

Osoby, które przygotowały się w swojej parafii lub innym ośrodku katolickim mogą dołączyć się do kandydatów przygotowywanych w katedrze warszawskiej i przyjąć bierzmowania o ile otrzymają odpowiednią zgodę ks. proboszcza parafii zamieszkania i zaświadczenie o ukończeniu przygotowania.

Dopisać można się drogą elektroniczną, ankieta powyżej (do dnia próby włącznie).

Dokumenty wymagane, a więc wypis aktu chrztu św, zaświadczenie o odbytym przygotowaniu do bierzmowania, informacja o odbytej spowiedzi, imię patrona, imię i nazwisko świadka (o ile nie zostało podane w ankiecie), zaświadczenie świadka bierzmowania, że może pełnić tą funkcję należy złożyć po próbie liturgicznej w zakrystii katedry.

Informacje o innych ośrodkach przygotowujących dorosłych do bierzmowania można znaleźć na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

Zaświadczenia o przyjęciu bierzmowania są wysyłane pocztą na adres parafii chrztu. Drugi egzemplarz można odebrać już następnego dnia w kancelarii ul. Kanonia 6, czynna pon-pi 10-12 i 16-18 z wyjątkiem świąt.

Odpowiedzialnym za przygotowanie jest ks. Michał Chutkowski.
W przypadku pytań, proszę pisać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

-->

 
 
 
Bazylika Archikatedralna w Warszawie
p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, 00-278 Warszawa
tel. 22 831 02 89

Msze św. w niedziele
godz. 8:00, 9:30, 11:00 (Suma),
12:30, 18:00, 19:00, 21:00

Msze św. w dni powszednie
godz. 7:00, 7:30, 8:00, 19:00