Katedra dla Ukrainy

Od samego wybuchu wojny na Ukrainie w naszym kościele podjęto działania, aby wesprzeć wszystkich tych, którzy cierpią z powodu utraty najbliższych zarówno na Ukrainie, jak również uchodźcom, którzy przebywają w Polsce. Dzięki ofiarności wiernych, którzy przybywają do archikatedry warszawskiej udało się zakupić i wysłać na Ukrainę kamizelki kuloodporne dla personelu medycznego zajmującego się rannymi, a także wielu osobom, które przebywają w Polsce, są to przeważnie rodziny z dziećmi, a także domom zakonnym, które przyjęły pod swój dach potrzebujących. Bardzo dziękujemy i składamy serdeczne Bóg zapłać.

Kilka dni temu przekazaliśmy kolejną partię – tym razem to ponad 150 kg wosku, który zbieraliśmy ze świec, zapalanych przez pielgrzymów modlących się przy sarkofagu Błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Zebrany wosk znalazł się 1300 km od Warszawy, na Ukrainie, gdzie posłuży do zrobienia świec i innych materiałów, potrzebnych mieszkańcom i walczącym w wojnie.
Każdego dnia modlimy się o pokój dla Ukrainy. Wspieramy i towarzyszymy tym, którzy dziś znajdują się w szczególnej potrzebie.

Niedawno dostaliśmy informację, że pierwszy z zakupionych przez nas agregatów dotarł już do żołnierzy walczących pod Kramatorskiem. Wczoraj dostaliśmy zdjęcia od żołnierzy, którym nasza Parafia udzieliła wsparcia.

Organizujemy też akcję zbierania wosku (przekazaliśmy wosk ze świec wotywnych przy kaplicy błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, oraz stare Paschały, używane w ostatnich latach w naszej katedrze). Wosk został przesłany na Ukrainę, gdzie został przetopiony i przelany do puszek po konserwach, i może służyć jako źródło światła dla tych, którzy z powodu braku prądu pozostają w ciemności nocy.
Okazało się, że wosk pszczeli, z którego sporządza się paschały, może służyć także jako środek opatrunkowy przy zranieniach, sporządza się z niego maści opatrunkowe. Zdjęcia z pierwszego transportu wosku dotarły ostatnio do nas.
Warto dodać, że już przygotowujemy kolejny transport wosku. Zakupiliśmy też niedawno kolejny agregat – tym razem z silnikiem diesla, który niebawem zostanie dostarczony przebywającym na Ukrainie.

Zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań i wspólnego niesienia pomocy tym, którzy mimo przeciwności, nie tracą nadziei, pozostając w swojej Ojczyźnie. Każdego dnia możemy dołączyć do parafialnej zbiórki na pomoc dla Ukrainy. Przygotowaliśmy specjalną skarbonę w lewej nawie kościoła, możemy dokonać wpłaty przez ofiaromat znajdujący się w katedrze, lub na konto parafialne: 62 1240 1138 1111 0010 0245 7362