Bierzmowanie młodzieży

Wraz z początkiem roku szkolnego, przyjmujemy kandydatów chcących przygotować się do sakramentu bierzmowania. Zwykle są to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej ponadpodstawowej. Spotkania w małej grupie odbywają się raz na dwa tygodnie w sali parafialnej. Kandydat powinien mieć ukończone 16 lat, być ochrzczony, uczestniczyć we mszy świętej niedzielnej, w katechizacji szkolnej, odznaczać się nienaganną postawą. Uczniowie szkół znajdujących się na terenie parafii, zwłaszcza mieszkający w bursach mogą uczestniczyć w przygotowaniach do bierzmowania po okazaniu zgody księdza proboszcza swojej parafii zamieszkania.

Pierwsze spotkanie, organizacyjne odbyło się pod koniec października. Kandydatów spośród młodzieży prosimy o zgłoszenia mailowe, wysłane na adres: jaszczolt.maciej@gmail.com

Gdy zorientujemy się jak liczna będzie to grupa, ustalimy harmonogram spotkań i plan działania na cały rok formacji. Spotkania przygotowuje ksiądz Maciej Jaszczołt.

Bierzmowanie dorosłych

w 2020 roku Parafia Archikatedralna poprowadzi cykl spotkań przygotowujących osoby dorosłe do sakramentu bierzmowania. Przygotowania te rozpoczną się będą odbywały się cyklicznie, od marca do czerwca. Spotkania odbywać się będą w sali przy kancelarii, w domu parafialnym (ul. Kanonia 6). Czas trwania jednego spotkania to ok. 1,5 godziny.

Wymagania

Przygotowanie jest przeznaczone dla osób mających min. 20 lat, które mają zgodę proboszcza na przygotowanie i przyjęcie sakramentu bierzmowania poza parafią zamieszkania. Potrzebne dokumenty, a więc wypis aktu chrztu oraz zgoda na przygotowanie i przyjęcie bierzmowania poza parafią zamieszkania należy dostarczyć na spotkanie. Wypis aktu chrztu można uzyskać w parafii chrztu, zgodę na bierzmowanie poza parafią zamieszkania u proboszcza parafii zamieszkania. Uczestnicy w trakcie kursu dostają lekturę obowiązkową oraz zadania do pracy własnej. Na spotkania przynoszą Pismo Święte i notatnik. Kurs kończy się próbą liturgiczną, na którą zaprasza się świadka bierzmowania. Świadek powinien przynieść zaświadczenie ze swojej parafii zamieszkania, że może być świadkiem bierzmowania.

Terminy

Pierwsze spotkanie formacyjne odbędzie się w środę, 4 marca, o 19.45, w sali domu parafialnego, ul. Kanonia 6.

Informujemy, że pełną mapę kursów można znaleźć na stronie http://archidiecezja.warszawa.pl/sakramenty/bierzmowanie/

Zapisy

Zapisy przyjmujemy wyłącznie drogą elektroniczną, na adres: jaszczolt.maciej@gmail.com

Prosimy nie dzwonić ani składać dokumentów do kancelarii.

OSOBY DO BIERZMOWANIA W ARCHIKATEDRZE Z SAMYM SKIEROWANIEM
(PO PRZYGOTOWANIU W INNYM MIEJSCU)

Osoby, które przygotowały się w swojej parafii lub innym ośrodku katolickim mogą dołączyć się do kandydatów przygotowywanych w katedrze warszawskiej i przyjąć bierzmowania o ile otrzymają odpowiednią zgodę ks. proboszcza parafii zamieszkania i zaświadczenie o ukończeniu przygotowania.

Dopisać można się drogą elektroniczną, ankieta powyżej (do dnia próby włącznie).

Dokumenty wymagane, a więc wypis aktu chrztu św, zaświadczenie o odbytym przygotowaniu do bierzmowania, informacja o odbytej spowiedzi, imię patrona, imię i nazwisko świadka (o ile nie zostało podane w ankiecie), zaświadczenie świadka bierzmowania, że może pełnić tą funkcję należy złożyć po próbie liturgicznej w zakrystii katedry.

Informacje o innych ośrodkach przygotowujących dorosłych do bierzmowania można znaleźć na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

Zaświadczenia o przyjęciu bierzmowania są wysyłane pocztą na adres parafii chrztu. Drugi egzemplarz można odebrać już następnego dnia w kancelarii ul. Kanonia 6, czynna pon-pi 10-12 i 16-18 z wyjątkiem świąt.

Odpowiedzialnym za przygotowanie jest ks. Maciej Jaszczołt.
W przypadku pytań, proszę pisać na adres jaszczolt.maciej@gmail.com