Chór występuje w kościołach, podczas uroczystości religijnych, imprez kulturalnych oraz innych wydarzeń.Przygotowuje muzyczną oprawę liturgiczną Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie w każdą czwartą niedzielę miesiąca (godz. 19:00).

www.cantoresminores.pl

sekretarz@cantoresminores.pl
tel. 606 384 054

Próby chóru odbywają się w każdą środę w wieży przy Archikatedrze (godz. 18:00-21:00).

Historia powstania chóru

Chór został założony w 1990 roku przez Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997), Moskwie (2000), Pradze (2002, 2003, 2004, 2017), Międzyzdrojach (2004) i Warszawie (2013, 2015, 2016). Grójcu (2017, 2018), Krakowie (2017), Łomży (2017) oraz w Otwocku (2018). Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia) i zagranicą (The Academy of the London Mozarteum, Orchestre National des Pays de la Loire, Berliner Symphoniker). Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych (Rai Uno, TVP2, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polski w Warszawie).

Występ Cantores Minores w watykańskiej Sali Nervi w 2000 roku był transmitowany przez telewizję Rai Uno oraz Eurowizję do wszystkich krajów Europy, a koncert w Strasburgu (2008), w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego, był transmitowany na żywo na kanale Mezzo do około 40 państw.

Cantores Minores jest współzałożycielem polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chłopięcych Chórów Kościelnych Pueri Cantores.

W 2016 roku miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej chóru. Pana Ryszarda Gierosa, prezesa Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores zastąpił wieloletni chórzysta ? Henryk Grocholski, zaś funkcję dyrygenta objął Franciszek Kubicki, także długoletni członek zespołu. Jego asystentem jest Jakub Szafrański. Joseph Herter otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta ? Założyciela Chóru, a Ryszard Gieros – Honorowego Prezesa Zarządu i Założyciela Chóru.

Chór ma w swoim repertuarze utwory o zróżnicowanym charakterze – chorał gregoriański, kompozycje wielogłosowe, a cappella oraz z akompaniamentem. Proponuje bogaty program koncertowy zawierający m.in:

  • utwory sakralne a cappella (pieśni wielkopostne, pasyjne, adwentowe, kolędy)
  • utwory sakralne z akompaniamentem organów oraz innych instrumentów
  • pieśni patriotyczne oraz utwory popularne.