Po II wojnie światowe Prymas Polski Kardynał Augusto Hlond postanowił zrekonstruować pierwotną formę świątyni, przywracając dawną wysokość dachu; gotycką formę wszystkich elewacji. Rekonstrukcji dokonał prof. dr Jan Zachwatowicz, konstrukcję opracował prof. Stanisław Hempel, budował kierował prof. Stanisław Marzyński.

Przez gotycki portal, wzniesiony z profilowanej cegły wchodzi się do kruchty, nad którą znajduje się chór wzniesiony przez Wazów. Kruchtę od nawy oddziela siedemnastowieczna krata, która została wykonana według rysunku samego króla. Wykonawcą był złotnik króla Zygmunta III.

W kruchcie znajduje się krzyż drewniany z pasją wykonany przez ludowego rzeźbiarza z XVII w. Po II wojnie światowej ofiarowano marmurową kropielnicę z IX w. pochodzenia romańskiego. Wnętrze świątyni wprowadza nas w klimat sacrum.

Wnętrze Archikatedry wzbogacano nowymi dziełami sztuki, kolorami witraży przypominających dzieje Polski i polskich świętych, brzmieniem wspaniałych organów niemieckiej firmy Eule, zbudowanych w 1987 roku. Na ścianach umieszczono tablice upamiętniające ważne wydarzenia i tych, których zasługi nie przemijają. W Archikatedrze w Kaplicy Literackiej znajdują się relikwie świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, są kaplice z sarkofagami kryjącymi doczesne szczątki Prymasów Polski – Sług Bożych: Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Kardynała Augusta Hlonda.

Opis wystroju wnętrza kaplicy świętego Jana Chrzciciela znajduje się tutaj:
https://katedra.mkw.pl/kaplicajana/

W bazylice archikatedralnej w większe uroczystości kościelne i święta państwowe Msze św. celebruje arcybiskup metropolita warszawski, tutaj także, rokrocznie odbywają się święcenia kapłańskie.

W ostatnich latach kościół stał się ważnym, o znaczeniu międzynarodowym, centrum promocji muzyki sakralnej, zwłaszcza polskiej. Przez cały rok (zazwyczaj w ostatnie niedziele miesiąca) odbywają się koncerty w cyklu Muzyka Religijna w Archikatedrze Warszawskiej. Rokrocznie na przełomie maja i czerwca Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej z koncertami muzyki oratoryjno-kantatowej, organowej i chóralnej, a we wszystkie niedziele począwszy od pierwszej niedzieli lipca do trzeciej niedzieli września o godz. 16 Międzynarodowy Festiwal Organy Archikatedry z udziałem najwybitniejszych wirtuozów z całego świata.

Podziemia Katedry

Podziemia świątyni, stopniowo odkrywane, stały się w ciągu wieków wielowarstwowym cmentarzyskiem, gdzie nad trumnami wczesnej epoki piastowskiej składano zmarłych w późniejszych stuleciach. Krypty łączono ze sobą lub zamurowywano. W podziemiu rozbudowywano nekropolię. Pod koniec XX wieku podziemia zostały wyremontowane. Spoczywają tu prochy znamienitych ludzi polskiej historii: wśród nich książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski; są grobowce arcybiskupów warszawskich.

Zwiedzanie

Poniedziałek – Sobota w godz. 10.00 – 17.00
Niedziela w godz. 15.00 – 17.00

Ceny biletów

Normalny: 5 zł
Grupowy: 4 zł (grupy od 10 osób)
Ulgowy: 3 zł (dzieci, młodzież, studenci, emeryci, kombatanci)
Rodzinny: 11 zł (dwoje dorosłych i do trójki dzieci)

Krypty zamknięte podczas Mszy św. i nabożeństw.