18 lutego 2024
I Niedziela Wielkiego Postu, rok B

  1. Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu, który jest liturgicznym okresem przygotowania do świąt Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Zachęcamy, aby Wielki Post był dla nas czasem pogłębienia naszego życia religijnego poprzez modlitwę, udział w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach. Podejmujemy również osobiste umartwienia w intencji zadośćuczynienia za nasze grzechy.
  2. Zapraszamy do udziału we Mszy św. zbiorowej, która jest odprawiana w każdy wtorek o godz. 19.00 za wstawiennictwem bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego z błogosławieństwem Jego relikwiami. Intencje na tę Mszę św. możemy składać do puszki znajdującej się przy kaplicy Prymasa Tysiąclecia.
  3. Wszystkich chętnych, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę na temat nauczania bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zapraszamy w pierwszą i trzecią środę miesiąca po Mszy św. wieczornej na konwersatorium zatytułowane – „Prymas Tysiąclecia mówi do nas…” Kolejne spotkanie w środę 21 lutego w kościele.
  4. Zapraszamy do udziału we Mszy św. zbiorowej, która jest odprawiana w piątki o godz. 19.00. Przed Mszą św. modlimy się odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Intencje na tę Mszę św. możemy składać do puszki znajdującej się przy kaplicy krucyfiksu z Cudownym Panem Jezusem.
  5. We wszystkie piątki Wielkiego Postu o godz. 18.00 jest odprawiana Droga Krzyżowa zakończona nabożeństwem pasyjnym z oddaniem czci relikwiom Krzyża Świętego.
  6. Nabożeństwo Gorzkich Żali z rozważaniami i procesją eucharystyczną, jest odprawiane we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.
  7. Już pragniemy zaprosić na nasze rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się 3 marca w niedzielę na Mszach św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30,18.00, 19.00 i 21.00, a następnie w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 19.00. Rekolekcje w Wielkim Poście w naszej archikatedrze dla parafian i mieszkańców całej Warszawy poprowadzi znany i ceniony rekolekcjonista – ks. Michał Lubowicki z Warszawy. Informujemy wcześniej o terminie rekolekcji, aby każdy mógł wziąć w nich udział planując swoje zajęcia. W kruchcie są do zabrania ulotki o rekolekcjach
  8. Od Środy Popielcowej w wybranych kościołach Warszawy obu diecezji na wzór liturgii rzymskiej rozpoczęła się modlitwa w wielkopostnych Kościołach Stacyjnych – każdego dnia Wielkiego Postu w innym kościele. W naszej archikatedrze taka modlitwa będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę – czyli 25 lutego. W tym dniu od godz. 13.30 do 18.00 będzie trwać wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, o godz. 12.00 Anioł Pański, o godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 17.00 Gorzkie Żale, Msze św. będą odprawione wg porządku niedzielnego. Plakat z kościołami stacyjnymi jest wywieszony w kruchcie świątyni.
  9. Osoby, które w najbliższym czasie pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński, zapraszamy na przygotowania do sakramentu małżeństwa w ramach Wieczorów dla Narzeczonych. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 marca w piątek o godz. 18.00 w sali nad zakrystią /wejście od ulicy Jezuickiej/. Wieczory dla Narzeczonych – to cykl cotygodniowych spotkań, prowadzonych w formie dialogów, animowanych przez Małżeństwa z wieloletnim stażem oraz duszpasterza z naszej parafii. Zapisy chętnych przyjmujemy w kancelarii lub drogą elektroniczną.
  10. Bracia Serca Jezusowego – posługujący w naszej świątyni – rozprowadzają tygodniki katolickie: „Niedzielę” , „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy” do których nabycia serdecznie zachęcamy. Znajdziemy w nich wiele ciekawych artykułów z życia Kościoła i spraw społecznych.

Strona ze zdjęciami i opisami nowych stacji Drogi Krzyżowej w naszej katedrze: https://katedra.mkw.pl/droga

Na tej stronie znajdziesz informacje o tym, w jaki konkretny sposób nasza parafia pomaga Ukrainie:  https://katedra.mkw.pl/katedra-dla-ukrainy